•    
    
    • ریکلوزر

     ریکلوزر:

     ریکلوزر Re closer وسیله ای بسیار کاربردی و مهم در خطوط انتقال و توزیع میباشد که از بسیاری  قطعی های برق بی مورد جلوگیری میکند.

      re در انگلیسی به معنای “دوباره”  و close به معنای “بستن” میباشد، از این جهت Re closer وظیفه “دوباره بستن” یا “وصل مجدد” در خطوط انتقالی که خطایی رخ داده است را دارد.


     ریکلوزر خطوط انتقال را در حالت اتصالی مانند یک فیوز یا دیژنکتور قطع می کند و بلافاصله مجدداً وصل می کند . اگر اتصالی هنوز وجود داشته باشد مجدداً قطع خواهد کرد  این عمل تا زمانی که اتصالی برطرف بشود یا ریکلوزر در مقابل اتصال دائمی قطع کامل ( قفل ) بکند ادامه خواهد داشت . اگر اتصالی دائمی باشد ریکلوزر در مقابل اتصال دائم قطع کامل می کند . اگر اتصال موقتی باشد و به آسانی برطرف گردد ریکلوزر خود را کاملا آماده برای اتصالی بعدی خط انتقال می کند.

     همانطور که میدانید بیشتر خطا های روی خطوط انتقال و توزیع موقتی (گذرا) هستند (بالای ۹۰ درصد) و از چند سیکل تا چند ثانیه طول می کشند . این خطا های موقتی خط بر اثر برخورد سیم ها به یکدیگر ، در اثر عدم فلش مناسب ، برخورد شاخه های درختان به خط ، زدن ولتاژ ضربه ای کلید ها بر روی مقره ها ، قرار گرفتن پرندگان بین هادی های برقدار و زمین ، یا زدن رعد و برق که باعث ایجاد قوس الکتریکی موقتی روی مقره ها ی خط می گردد به وجود می آید . پس  به این تنیجه می رسیم که ریکلوزها اجازه می دهند که خطا های موقتی رفع گردند و پس از آن به سرعت مجدداً سرویس دهی را برقرار می کنند ، اما یک خطای دائمی را کاملاً قطع می کند .

     در حالت کلی ریکلوزر کلیدی است که برای قطع و وصل اتوماتیک مدار جریان متناوب ساخته شده است و می تواند عمل قطع و وصل را برای چندین بار انجام دهد . ریکلوزر ها برای استفاده در مدار هایی تک فاز یا سه فاز طراحی شده اند.

      

      

مجموع بازدیدها :
12,233
تعداد بازدید امروز :
23
تعداد بازدید دیروز :
43
آخرین به روزرسانی :
1397/05/04 10:24
تعداد کاربر مهمان : 1
تعداد کاربر آنلاین : 0
نشانی: مشهد مقدس - بلوارخیام(جنوبی) - صندوق پستی 1115- 91735
تلفن: 31703-051
نمابر(فکس): 37681066-051
ایمیل:
کلیه حقوق متعلق به شرکت توزیع برق شهرستان مشهد می باشد.